19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Gençler dinamiktir. Gençler yorulmazdır. Gençler çeviktir. Gençler üretir, çalışır. Gençler umuttur. Bazen de gençler bir sestir. Bu ülkenin genç seslere, genç beyinlere ihtiyacı vardır.

Atatürk onlara armağan ettiği bu bayramda onların önemini göstermiştir. Modern, çağdaş, demokratik bir kişilik olan Atatürk Türkiye Cumhuriyet’inde gençlerin bu ülkeyi yüksek refah seviyesine getireceğinden emindi. Ne var ki günümüz Türkiye’sinde gençlerin önemi yitirilmiş. Milyonlarca genç sınav sistemleriyle, yanlış eğitimle çürütülüyor. Bazen genç olduklarını bile unutturuyorlar. Bunlar yetmemiş gibi binlerce gencin emekleri yeniyor, gelecekleriyle oynanıyor. Buram buram pislik kokan sınavlarda binlerce gencin hakkı yeniyor. Ama devlet büyükleri sınavdan ‘tatmin’ olduklarını söylüyorlar. Şifre iddialarıyla haksız yere emek eden gençlerin önüne geçiliyor.

Bunlar da yetmemiş gibi gençlerin özgürlüğü kısıtlanıyor. İnternetlerine sansür koyuluyor. Modern devletlerden daha fazla para ödeyerek daha az kaliteli internetlerimize gereksiz ve tamamen saçma olan paketler getirilmesi planlanıyor. İktidarın aleyhine olan binlerce blog kapatılıyor, bilgi paylaşımı olan sözlükler engelleniyor. Fikirler bastırılıyor ve özgür düşünce kısıtlanıyor. Gençler fikirlerini özgürce ifade edemiyor, etse bile el atılıyor.

Ama bu kadar baskının altında hala umut vardır. Umutlar bitmez, bitmemeli. 19 Mayıs Gençlik Bayramı kutlu olsun.

Advertisements

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: