Galaxy Tab İnceleme

Galaxy Tab İnceleme

Samsung Galaxy Tab Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Samsung�un tablet bilgisayarı Galaxy Tab hakkında en çok merak edilen konuları bu yazıda topladık. Buyrun tablet dünyasının en popüler üyelerinden birine birlikte göz atalım.

Apple iPad’in kendi üslubunca yeniden çizdiği tablet dünyası, yeni oyuncuların katılımı ile büyümeye devam ediyor. Bunlardan an itibariyle en iddialısı ise hiç şüphe yok ki Samsung Galaxy Tab. Güney Koreli üreticinin “Dünyanın En Güçlü Akıllı Telefonu” unvanına sahip mobil cihazı Galaxy S’in daha geniş bir ekrana ve boyutlara sahip şekli olarak nitelendirebileceğimiz tablet bilgisayar, elbette donanımsal anlamda da aynı gücü taşıyor.

Aynı Zamanda Bir Telefon

Samsung Galaxy Tab, geniş boyutuna karşın aynı zamanda bir telefon vazifesi de görebiliyor. Apple iPad’in sadece data bağlantısına olanak tanıyan 3G modeminin aksine Samsung’un tableti ,GSM (850/900/1800/1900MHz) şebekeleri üzerinden ses transferine de müsaade ediyor. HSDPA ile 7.2 Mbps indirme hızına erişebiliyor olması da cihazın önemli bir artısı. Elbette ki SMS ve MMS gönderip alabilmek de olanaklı. 802.11b/g/ Wi-Fi ve Bluetooth 3.0 destekli Galaxy Tab, özellikle 3G alt yapısı henüz tam manasıyla oturmamış olan ülkemiz için an itibariyle daha mantıklı bir tablet bilgisayar seçimi gibi duruyor.

Daha Küçük, Daha Hafif

Galaxy Tab’de Samsung, 7 inçlik bir WSVGA çözünürlüğünde LCD ekran kullanılmış. Tam olarak 600×1024 piksel çözünürlük üreten bu ekran, kapasitif dokunmatik paneller ile kaplanmış. iPad’e göre daha taşınabilir bir yapıda olan Galaxy Tab, Apple’ın fazlasıyla ön plana çıkardığı yüksek çözünürlüklü ekran konusunda sessiz sedasız daha fazla üstünlük kurmuş görünüyor. Sadece 380g ağırlığındaki Galaxy Tab’de inç başına düşen piksel sayısı çok daha fazla.

Android Farkı

Galaxy Tab’in fark yaratan ayrıntılarından biri de işletim sistemi. Üzerinde Android 2.2 Froyo yüklü gelen cihazın Android 3.0’a da güncellenebileceği kuvvetli bir olasılık. 100.000’e yaklaşan mobil uygulama arşivi ile hayli zengin bir platform haline gelen Android, Google Maps navigasyon, Flash 10.1 desteği gibi fark yaratan özelliklere sahip. Galaxy Tab’de ayrıca Thinkfree Office paketi, Swype destekli ileti yazma, Hybrid Widgetlar gibi ön yüklü yazılımlar mevcut olacak.

Tablette 32 GB Yeterli Mi?

“Full HD Video Oynatabilme” desteğine sahip olan Samsung Galaxy Tab’de iki farklı bellek seçeneği mevcut. 16 GB ve 32 GB. Eğer bu alanı yetersiz görüyorsanız Samsung’un tabletinde microSD kart yuvasının da bulunduğunu belirtelim. Böylelikle cihazın hafızasını maksimum 64 GB’a kadar yükseltebilmek olanaklı hale gelmiş oluyor.

Kamera

Galaxy Tab’de Samsung iki adet kamera kullanmış. Bir tanesi ön yüze konumlandırılan ve görüntülü konuşma amaçlı kullanılan 1.3 megapiksellik 3G kamerası, bir diğeri ise cihazın arkasında yer alan 3 megapiksellik görüntü yakalayabilen dijital kamera. Güney Koreli üretici neden böyle bir seçim yapmış bilinmez ancak led aydınlatmalı 5 megapiksellik bir kamera Galaxy Tab’de hiç de fena olmazdı.

Donanım

Her ne kadar Samsung resmi olarak doğrulamasa da Galaxy S’de yer alan donanımın birebir Galaxy Tab’e yerleştirilmiş olduğunu tahmin etmek pek de güç değil. ARM Cortex A8 mimarisini kullanan 1 GHz’lık işlemci cihaza beklentilerin de üstünde bir performans katarken, işlemciye entegre PowerVR SGX540 grafik işlemci, görsel işlerin de üstesinden başarıyla geliyor.

PDMI Girişi

Samsung Galaxy Tab’de farklı bir adım atmış ve tablete PDMI girişi adı verilen özel bir 30 pin yuvası yerleştirmiş. Beklenmedik bir hamle olarak nitelendirilen bu girişi kullanma gerekçesi olarak Samsung, iki önemli noktaya dikkat çekiyor. İlk olarak cihazda yer alan 4000 mAh gücündeki batarya dikkate alınmış. Standart microUSB üzerinden bu bataryanın yeterli gücü alamayacağını düşünen Samsung, cihazı hızlı bir şekilde şarj edebilmek amacıyla bu bağlantıyı kullanmış. Bir diğer önemli detay ise veri tansferi konusunda. HD videoların akıcı bir görsellikte aktarılabilmesi için bu girişin en doğru seçim olacağını belirtmiş firma. “Aksi takdire görüntü çok yavaş ve akıcılığını kaybetmiş olacaktı.” İfadesine yer verilmiş.

Arayüz

Tabletin arayüzü konusunda da çok fazla ayrıntıya girmemiş Samsung. Süper hızlı akıllı telefonundakine çok benzer bir arayüz dikkatlerden kaçmıyor. Widget destekli bekleme ekranı ve iki ayrı çözünürlükte görev yapabilen dikey ve yatay ekran seçenekleri fark yaratıyor. Alışıldık Froyo arayüzüne küçük müdahaleler yapan Samsung, orijinal görünümde ciddi bir değişikliğe gitmemiş. shiftdelete

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: