Demirtaş’tan ilginç sözler

2010’a kadar Kürt sorununun çözülmesi gerektiğini söyleyen BDP liderine göre artık hiçbir şey eskisi gibi devam etmeyecek. Demirtaş, AKP’nin sorunu çözebilecek zihniyette olmadığını da ileri sürdü.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt sorununun 30 yıldır devam ettiğine işaret ederek, Kürt halkının 2010’da bu işin çözülmesini istediğini ve bu isteğinde de “çok kararlı” olduğunu söyledi.

Demirtaş, hükümetin Kürt sorununun çözümü için bir an önce adım atması gerektiğini vurgularken, 2011’in seçim yılı olduğunu ve AKP hükümetinin de ‘oyumu koruyayım” diyerek akan kana göz yummaması gerektiğini söyledi. BDP olarak AKP’nin bu tutumunu teşhir etmeye devam edeceklerini vurgulayan Demirtaş, “Kürt halkı 2010 yılında bu işin çözülmesini istiyor ve bu isteğinde de çok kararlı” dedi. Bu yıl barışçıl çözüm için atılacak adımların ancak “aşama adımlarının” 2011’e sarkabileceğini kaydeden Demirtaş, “Çözümsüzlük politikası 2010’da iflas etmiş olacak. 2010’u bitirdiğimizde Kürt sorunu başka bir aşamaya girmiş olacak. Kürt halkındaki bu kararlılık, otuz yıllık mücadele tarihinde ilk defa görülüyor. Artık hiçbir şey eskisi gibi devam etmeyecek. Meşru ve haklı olanlar kazanacak. Kürt halkı haklıdır ve talepleri meşrudur. Sadece Kürtler değil Türkiye halkının tamamı bu sorunla yaşamaya tahammül etmiyor” diye konuştu.

AKP bu sorunu çözemez

AKP’nin 8 yıldır iktidarda olduğuna vurgu yapan Demirtaş, sorunun halen çözülmemesine ilişkin görüşlerini açıklarken de, “AKP’nin demokrasi anlayışının Kürt sorunun kapsayacak ve anlayacak anlayışta değil. Sadece kendisi için demokrasi isteyen bir parti Kürt sorunu gibi devasa bir sorunu, özü itibariyle demokratikleşmeyi gerektiren bir sorunu çözemez” değerlendirmesinde bulundu.

BDP’ye haksızlık yapılıyor

Partisine yönelen eleştirilere de yanıt veren Demirtaş, çatışmaların sonlanması ve barışın sağlanmasına yönelik çabalarına işaret etti: Kimse bizden PKK’nın yerine geçip savaşı bitirmemizi isteyerek manipülasyon yapmasın. ‘savaşı PKK başlatı; BDP bitirsin’ gibi bir değerlendirme BDP’ye karşı bilinçli bir haksızlıktır. Devlet 30 yıldır PKK ile savaşıyor. BDP ile değil. Ama BDP ve geleneği 30 yıldır bu savaşın sona ermesi için çabalıyor. Bizler en acılı dönemlerde bile dilimizden halkların kardeşliğini düşürmedik. Ama Kürt ırkçılığı, milliyetçiliği yapmadık. Barış koşullarının oluşması için BDP’ye bir parça daha vicdanlı yaklaşılması gerekiyor.”

Vatan / Hale Gönültaş

Advertisements

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: