Anayasa Mahkemesine sert tepki

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Mahkeme kendini yasama organı yerine koydu. Bu haliyle bile metin önemli bir reform özelliği taşımaktadır. Bundan sonra söz milletindir. Milletin onay vereceğini düşünüyorum. 12 Eylül’de halk bu konuda görüşlerini söyleyecektir” dedi.

Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla, ”çoğulcu bir yapıyı iptal edip, çoğunlukçu bir yapıyı öngördüğünü” söyleyen Ergin, TBMM’de gazetecilere, Yüksek Mahkemesinin kararını değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesinin, Anayasanın 148. maddesini ihlal ettiğini, kendisini yasama organının yerine koyduğunu ifade eden Ergin, ancak her şeye rağmen Anayasa Mahkemesi sürecinin bittiğini söyledi.

Ergin, şimdi referanduma gidileceğini kaydederek, paketin bu haliyle de anayasa açısından reform niteliğini sürdürdüğünü ifade etti. Ergin, milletin bu pakete de onay vereceğini umut ettiğini dile getirdi.

Kendilerinin çoğulcu bir yapı öngördüklerini, değişiklikten sonra çoğunlukçu bir yapı olacağını belirten Ergin, ”Aradaki fark bu. Mahkeme, çoğulcu bir yapıyı iptal etti, çoğunlukçu bir yapıyı öngördü…” dedi.

Ergin, ”Bu haliyle referanduma gidecek yetenekte bir pakettir. Referandumda bir sorun yoktur” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesinin kararında ”İptal edilen maddenin bulunmadığını” kaydeden Ergin, ”başkalaştırılan” maddelerin olduğunu ifade etti. Bakan Ergin, iki maddenin referandum dışı kalıp kalmadığına ilişkin soruya, ”Olur mu öyle şey? İki madde niye referandum dışı kalsın…” karşılığını verdi.

Habertürk

Advertisements

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: