Oyak Erdemir’de maaşları yüzde 35

düşürdü, Türk Metal sessiz kaldı
Ordu Yardımlaşma Kurumu (Oyak), Erdemir ve İsdemir’de çalışan yaklaşık 13 bin işçinin maaşını ekonomik krizi bahane ederek yüzde 35 indirdi. Buralarda örgütlü Türk Metal ve Çelik-İş Sendikaları işçinin tepkisini çeken bu karara razı oldu. Oyak yöneticilerinin, maaş indirimini kabul ettirmek için işçi çıkarma tehdidinde bulunduğu belirtiliyor.

Çok sayıda işçinin ise maaş indirimini kabul eden sendikalardan istifa etmeye hazırlandığı konuşuluyor. Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, bir süre önce yaptığı bir açıklamada, krizden etkilemediklerini söylerken, “5,6 milyar TL nakit paramız var. Piyasalar ucuzlayınca yurtdışından şirket alacağız” demişti. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Türk Metal Sendikası’nın eski başkanı Mustafa Özbek ise zam vermek istemeyen patronların ‘gırtlağını sıkacaklarını’ söylemişti.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu Erdemir ile en büyük iştiraki İsdemir demir çelik fabrikalarında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi, çalışanları şoke eden bir karar ile noktalandı. Türk Metal Sendikası, Oyak ve Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasındaki görüşmelerden zam bekleyen işçiye maaş indirimi sürprizi çıktı. Sendika ve işveren her iki fabrikada işçi maaşlarının yüzde 35 indirilmesi konusunda mutabakata vardı. Anlaşmaya göre maaş indirimi karşılığında toplu işten çıkarma yapılmayacak. Maaşlar, Eylül 2010’a kadar yüzde 35 indirimli ödenecek. Bu tarihten sonra ise çalışanlar eski maaşlarını alacak. İndirim, toplu sözleşme kapsamında olmayan personele de uygulanacak. Erdemir, İMKB’ye gönderdiği açıklamada indirime gerekçe olarak ekonomik krizi gösterdi. Anlaşmayı duyuran Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’a fabrika personeli tepki gösterdi. Çalışanlar, ‘Bizi sattınız, bizi satanı biz de satarız’, ‘Yönetim istifa’ sloganları attı. Odabaş ise anlaşmayı savunarak, “Toplu işçi çıkarma yok. Ayrıca emekliliği gelenlerden isteyenler de tazminatının belli bir bölümünden vazgeçmek kaydıyla işini düşük ücretle oğluna devredebilecek.” diye konuştu.

Patronun ‘ümüğünü sıkacaktı’ , indirime razı oldu

Türk Metal’in ismi, bir süredir devam eden Ergenekon soruşturması kapsamında gündeme gelmişti. Sendikanın 34 yıl başkanlığını yürüten Mustafa Özbek, halen Ergenekon tutuklusu. Cezaevine girdikten sonra başkanlığı bırakan Özbek, geçen yılın sonlarında metal sektöründe devam eden toplu görüşmelerle ilgili olarak, “Artık sabrımız kalmadı. Vallahi gırtlağınızı sıkarız. Vallahi sizi ümüğünüzden tutar ciyak ciyak bağırtırız. TÜSİAD, MESS kim varsa hepsine sesleniyorum. Sigortayı attırmayın.” ifadelerini kullanmıştı.

‘Sendikacılığa kara leke sürüldü’

Birçok sendikacı, hem Oyak’ın kararına hem de Türk Metal’in bunu kabul etmesine tepkili. Türk Metal Sendikası’nın bir süre önce yapılan kongresinde aday olmak isteyen ancak adaylığı engellenen Türk Metal Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, “Ben 15 yıllık sendikacıyım. Bu karar, sendika tarihinde kara bir lekedir. Daha önce böyle bir olay yaşanmadı. Ereğli işçisinin son derece tepkili olduğunu biliyorum.” değerlendirmesini yaptı. Türk Metal’in kararının diğer sendikaların da elini zayıflatacağını vurgulayan Özaltın, “Artık herkes bunu emsal gösterecek. İşçinin pazarlık gücünü bitirdiler. Sendikal hareketi çok zor bir duruma düşürdü.” eleştirisinde bulundu.

Tüpraş işçisine yüzde 5 zam

Oyak, işçilerinin maaşını düşürürken, bir başka sanayi devi Tüpraş ise çalışanları sevindirecek bir karar aldı. Tüpraş yönetiminin Petrol İş Sendikası ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinde ön anlaşma sağlandı. 1 Ocak 2009-31 Aralık 2010 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesine göre Tüpraş işçisi yüzde 5,25 zam alacak. 1 Mayıs’ta imzalanacak anlaşma ile toplam 3 bin 565 çalışanın ücretleri, takip eden her altı ayda da enflasyon oranında artırılacak. Sosyal haklarda da çeşitli iyileştirmeler yapılacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: