Küresel finans krizi, BDDK’yı yaşlandırdı!

Türkiye’nin en genç kuruluşları arasında yer alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) yaş ortalaması arttı. Yaklaşık 500 personel ile 763 milyar lira değerinde 238 finansal kuruluşu mercek altında tutan BDDK’da personel gittikçe yaşlanıyor.
Önceki yıl çalışanların yüzde 48’i 20-30 yaş grubu arasından oluşurken, geçen yıl bu oran yüzde 43’e geriledi. Bu grupta 2008 yılı itibarıyla 215 kişi bulunuyor. 31-40 yaş grubu arasında bulunanların oranı ise yüzde 34’ten yüzde 38’e yükseldi. En yaşlı grup olan 51-60 arasında ise önceki yıl 16 kişi çalışırken geçen yıl bu rakam 20’ye çıktı. Kurumda personelin yaş ortalaması ile birlikte eğitim kalitesi de arttı. Önceki yıl yüzde 17,1 olan master ve doktora sahibi personelin oranı geçen yılın sonunda yüzde 18,2’ye yükseldi.
Öte yandan bankalarla tüketici arasındaki tartışmanın şiddeti her geçen gün artıyor. Önceki yıl BDDK’ya bin 838 kişi veya firma ihbar ve şikâyette bulunurken bu rakam 2008’de 2 bin 800’e çıktı. Bu kalemde ilk sırada daha önceki yıllarda olduğu gibi kredi kartı yer alırken, geçen yıl firma şikâyetleri adeta patladı. Küresel kriz sebebiyle bankaların sırt çevirdiği reel sektörün şikâyeti 12 kat artış gösterdi. Kurul’a önceki yıl kurumsal kredilere ilişkin 10 ihbar ve şikâyet gelirken, geçen yıl bu rakam 122’ye çıktı. BDDK kaynaklarına göre bunun sebebi, küresel krizin etkisiyle reel sektör ile finans kuruluşları arasında kredi kullandırmakta yaşanan sorun. Önceki yıl kuruma sadece kredi ve banka kartlarına ilişkin 585 şikâyet gelirken bu rakam geçen yıl 939’a çıktı. Benzer bir artış ise bireysel kredilerde görüldü. 2007 yılında bireysel kredi kalemindeki ihbar ve şikâyet sayısı 266 iken 2008’de bu rakam 528’e yükseldi. Faiz, masraf ve komisyona ilişkin şikâyetler yerinde sayarken, internet bankacılığına yönelik eleştiriler azaldı. Kredi kartlarına ilişkin şikâyetlerin dağılımına bakıldığında ise yüzde 30’luk oran ile ücret ve komisyonlar ilk sırada yer alıyor. Geçen yıl önceki yılın aksine kayıp, dolandırıcılık ve çalınmaya ilişkin ihbar ve şikâyetler ise azaldı. Önceki yıl 31 olan bu sayı geçen yıl 26’ya geriledi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: