Obama bastırdı, AIG’nin CEO’su primlerin yarısını geri çağırdı

ABD’de şimdiye kadar 180 milyar dolara yakın devlet yardımı alarak dört kez kurtarılan sigorta devi AIG (American International Group), ABD Başkanı Barack Obama’nın öfke krizine girmesine neden olan ve halkın tepkisini çeken 165 milyon dolarlık prim ödemesinde geri adım attı.

Yüzde 80’i devletleştirilen AIG’nin CEO’su Edward Liddy, Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’ne verdiği ifadede, çalışanlara yapılan 100 bin dolardan daha yüksek olan ödemelerin en az yarısının geri verilmesini talep ettiğini söyledi.

Rekabetin soğuk gerçekliği

Gönüllülük ilkesiyle çalışanların bir kısmının aldıkları primlerin yarısını geri getirmeye başladığını anlatan Liddy, “Amerikan halkının yüksek sesle ve açık bir şekilde gösterdiği tepkiyi anlıyoruz; bunu paylaşıyoruz. Ben doğru adımı atmak istiyorum” dedi. Liddy, prim ödemelerini ’tatsız’ bulduğunu belirterek, “Müşteriler ve çalışanlar için yapılan rekabetin soğuk gerçekliği AIG’nin bu ödemeleri yapmasında rol oynadı” dedi.

Yardım istiyorsa geri ödesin

AIG’nin yöneticilerine prim ödemesinin ardından Obama hükümeti, dağıtılan 165 milyon doları geri almaya hazırlandığını açıklamıştı. Edward Liddy’nin, Temsilciler Meclisi’ndeki açıklamalarından önce Hazine Bakanı Timothy Geithner, sigorta devi AIG’nin devletten 30 milyar dolarlık yeni yardım almak istiyorsa, yöneticilerine dağıttığı 165 milyon dolarlık ikramiye tutarını hazineye ödemeyi kabul etmesi gerektiğini söyledi. Geithner, Kongre’deki parti liderlerine önceki gün gönderdiği mektupta, “AIG’ye, yaptığı ödemelerin miktarı kadar tutarı, şirket faaliyetlerinden Hazine’ye geri ödemesini şart koşan bir yükümlülük getireceğiz” dedi. Başkan Obama da AIG’de yaşanana benzer prim ve tazminat sözleşmelerinden doğan ödemeleri engellemek için federal hükümete yasal yetki verilmesi gerektiğini belirterek, Kongre’den destek talep etti. Obama, “Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Barney Frank ile görüştüm. FDIC’nin (ABD’nin Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu) kendi sorumluluk alanında sahip olduğu yetkiye benzer bir yasal düzenleme için çalışma yapmasını istedim” dedi.

Yüzde 70 vergi önerisi

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise ikramiyelerin geri alınmasını sağlayacak mevzuatın birkaç gün içinde Kongre’den geçirilebileceğini söyledi. Kongre’nin üst kanadı Senato’nun Mali Komitesi de AIG ve sigorta şirketi gibi devlet yardımı alan finans kuruluşları tarafından dağıtılan ikramiyelerden özel bir vergi alınması için harekete geçti. Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin birlikte hazırladıkları yasa önerisinde, 700 milyar dolarlık kurtarma paketinden yararlanan şirketlerin yöneticilerine verilecek primlere yüzde 70 vergi konulması öngörülüyor.

AIG bardağı böyle taşırdı

AIG, devletten aldığı 180 milyar doların 3’te 2’sini dağıttığını açıkladı.

16 Eylül 2008-31 Aralık 2008 tarihleri arasında başta bankalar ve belediyeler olmak üzere ticari ortaklarına toplamda 120 milyar dolarlık ödeme gerçekleştirdi.

Devlet yardımı almadan önce yaptığı sözleşmeler gereği 2009 yılı için toplamda 1.2 milyar dolarlık prim ve tazminat yükümlülüğü olduğunu açıkladı.

Bu ay 165 milyon dolar prim ödemesi yaptı

Aralık 2008’de de 55 milyon dolar ikramiye dağıttı.

165 milyon doları 107 kişi paylaştı

Sadece 1 yönetici tek başına 6.4 milyon dolar aldı.

22 kişiye her biri için 2 milyon dolar veya üzeri olmak üzere toplamda 72 milyon dolar verildi.

73 çalışanın her birine 1 milyon dolar veya üzeri ödeme yapıldı.

Şu an AIG’de çalışmayan 11 yöneticinin her birine 1 milyon dolar ve üzeri tazminat verildi.

Piyano teliyle boğmak isteyenler var, prim listesini açıklamam

AIG Başkanı ve CEO’su Edward Liddy, Finansal Hizmetler Komitesi’nde soruları yanıtlarken, Komite Başkanı Barney Frank’in ısrarla yaptığı, “Primleri alan yöneticilerin isimlerini açıkla” talebine karşı çıktı. Liddy, çalışanların güvenliği konusunda endişeleri bulunduğu için isim listesini vermeyeceğini vurgulayarak, “AIG’ye yöneticilerimiz için birçok ölüm tehditi geliyor” dedi. Gelen tehditlerin bazılarını Komite’ye yüksek sesle okuyan Liddy, şu örnekleri verdi: “Tüm yöneticiler ve onların aileleri boyunlarından piyano teliyle boğularak idam edilmeli. Bütün CEO’ların isimlerini, çocuklarını ve nerede yaşadıklarını araştırıyorum.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: