Avrupalı, Kadınlar Günü’nü Türk çiçeği ile kutlayacak

Avrupalı, Kadınlar Günü’nü Türk çiçeği ile kutlayacak
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Avrupalı kadınlara Türk çiçeği verilecek. Antalya İhracatçı Birlikleri (AİB) Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle çiçek ihracında son sevkiyatların tamamlandığını bildirdi.

Dünya Kadınlar Günü’nün eski sosyalist ülkelerde daha etkin kutlandığını belirten Bağdatlıoğlu, Romanya, Bulgaristan gibi Balkan ülkeleri başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkeleri ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden yoğun çiçek talebi geldiğini bildirdi. 2009 Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Avrupa ülkelerine başta karanfil ve gerbere olmak üzere 10 çeşit çiçek gönderildiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti: “Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 50 milyon dal çiçek ihracatı yapıldı. Sevkiyat işlemleri tamamlandı. Geçen yıl Dünya Kadınlar Günü’ne göre çiçek ihracatında yüzde 20 artış var. 5 milyon dolarlık döviz hedefledik. Bu sezonda dünya kadınlarına Türk çiçeği verilecek.” Ekonomik kriz nedeniyle bir çok sektörde sıkıntı yaşandığını, çalışanların işten çıkarıldığını anlatan Bağdatlıoğlu, bu kriz ortamında çiçek sektörünün hem istihdam sağladığını hem de ülkeye döviz kazandırmaya devam ettiğini kaydetti.

Dünya Çiçek Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi de olan Bağdatlıoğlu, 2014 yılında Antalya’da “Çocuk ve Çiçek” temalı Expo Fuarı düzenlenmesi için tanıtım ve lobi çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: