Merkez yine şaşırttı faiz yüzde 11,5’e indi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli borçlanma faizlerini 1,50 baz puan düşürdü. Böylece gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 13’ten 11,5’e indi. Borç verme faiz oranı ise yüzde 15,50’den yüzde 14’e çekildi. Merkez’in son kararıyla faiz oranları tarihin en düşük düzeyine inmiş oldu.

Dünkü toplantıdan yüzde 0,5’lik indirim bekleyen uzmanlar, kararı ‘sürpriz’ diye yorumladı. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Aslan, indirimin beklentilerin üzerinde geldiğini ifade etti. Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, faiz indiriminin piyasalar ve reel sektörün finansman maliyetlerini düşüreceğini belirtti. Ekspres Yatırım Başekonomisti Güldem Atabay’a göre ise Merkez, faiz indirimlerine devam edecek. Para Politikası Kurulu, 15 Ocak’ta da borçlanma faizlerini yüzde 15’ten yüzde 13’e çekmişti.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu olumlu etkilediği ve önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüşün hızlanacağının tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizlikler halen yüksek seviyede seyretmektedir. Bundan sonraki olası faiz indiriminin miktarı ve zamanlaması, enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelere bağlı olacaktır.” denildi. Kararı yorumlayan Vakıf Genel Müdürü Bilal Karaman, faiz indiriminin önümüzdeki günlerde kredi maliyetlerine ve bankaların kaynak maliyetine doğrudan yansıyacağını söyledi. Reel sektörün finansman maliyetinin de düşeceğini belirten Karaman, kararın döviz kurlarında artışa da yol açmayacağını aktardı. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Aslan ise indirimin beklentilerin üzerinde geldiğini ifade ederken, kararın piyasayı rahatlatması için zamana ihtiyaç olduğunu bildirdi. Aslan, bir ay içinde kredi faizleri ile Hazine’nin faiz yükünün de azalacağını anlattı. Ekspresinvest Başekonomisti Güldem Atabay da bundan sonra da faiz indirimlerinin devam edebileceğini dile getirdi. Ekonomi Servisi

BORÇLANMA FAİZİNİN SEYRİ

Tarih Oran (%)

Ocak 2008 15,50

Şubat 15,25

Mayıs 15,75

Haziran 16,25

Temmuz 16,75

Kasım 16,25

Aralık 15,00

Ocak 2009 13,00

Şubat 11,50

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: