Aylık ihracat yüzde 27.9 geriledi ’kısa mesafe koşu’ formülü gelişti

Geçen yılı 127.4 milyar dolarlık ihracatla kapatan Türkiye, 2009’a iyi başlamadı. Ocakta 124.7 milyar dolar olan yıllık ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.29 artsa da, 2008 sonundaki rakama göre yüzde 2.14 geriledi. İhracat ocak ayında ise yüzde 27.91 düşüşle 7.5 milyar dolara geriledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ’Kısa mesafe koşucusu olduk’ dedi.
KÜRESEL krizin etkilerini ilk hissetmeye başlayanlar üretici-ihracatçılar olurken, ocak ayı rakamları da bunu teyit etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ocak ayında ihracatın yüzde 27.91’lik düşüşle 7 milyar 51 milyon 818 bin dolara gerilediğini açıkladı. Bu rakama göre de son bir yıllık ihracat ise yüzde 14.29 artışla 124 milyar 769 milyon dolar oldu. Ancak bir önceki yılın aynı dönemine göre artmış görünen yıllık ihracatta, 2008 sonundaki rakama bakılınca aslında bir gerileme olduğu ortaya çıktı. 2008 sonunda yıllık ihracat 127 milyar 498 milyar dolara ulaşırken, aradan geçen bir ayda yüzde 2.14’lük düşüş yaşandı. Yani Türkiye’nin yıllık ihracat rakamı, 2 milyar 729 milyon dolar geriledi.
Otomotivde rekor düşüş
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Hatay’da açıklanan rakamlara göre, ocakta en fazla ihracat 1 milyar 153 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü oldu. Bir süredir liderliği otomotive kaptıran bu sektör, yüzde 19.6’lık artışla öne geçti. Geçen ayın en çok düşüş kaybeden sektörü ise yüzde 53.24’le taşıt araçları ve yan sanayi oldu. İlk üçte yer alan demir çelik sektörü de binde 3 düşerek, 965 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Sanayi ve tarım geriledi

Tarımda ihracat, ocakta yüzde 5.25 gerilerken, sanayide yüzde 31.08 azaldı. Madencilikte ise ocakta yüzde 30.05 düşüş yaşandı. Rakamları değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şunları söyledi: “2009’un kayıp yıl olacağı yorumları çoğaldı. Global krizi başı ve sonu olan bir süreç olarak değil, bir tür sarmal olarak görüyoruz. Türkiye de bu sarmalın tam ortasında. “Eli hızlı olanın kazandığı bir devreye girdik” derken, “Biz çok iyi bir kısa mesafe koşucusu olduk. Mesela kriz sonrası dönemde az stok tutmak ve bu stoku hızlı bir şekilde çevirmek ön plana çıktı. Bizim için iyi avantaj, fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.”

İşsizlik sosyal patlamaya dönmesin

MEHMET Büyükekşi, kriz yüzünden istihdamın giderek daha da azaldığını, işsizliğin artmasının bir sosyal patlamaya dönmemesi için istihdamın teşviki ve korunması için acil tedbirler alınması gerektiğini savunarak, şöyle devam etti: “Şöyle bir önerimiz var, biz kısa çalışma ödeneği yerine vergi ve SSK prim borcu olmayan firmaların işçi çıkarmamak koşuluyla SSK ve muhtasarlarının yüzde 25’inin 2009 için bir yıl süreyle işsizlik fonundan ödenmesini öneriyoruz. Bu önerimiz hayata geçirilirse firmaların istihdamlarını korumalarını teşvik ederiz.

Merkez hedefi 12’den vurdu

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası’nın politikalarını da yakından takip ettiklerini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Faiz konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Merkez Bankası başkanı ve ekibini yürekten kutluyoruz. Çünkü, Merkez Bankası peş peşe yaptığı ve gerekirse yapmaya devam edeceği faiz indirimleriyle hedefi 12’den vurmuştur. Eski yönetimle yeni yönetimi arasındaki anlayış fakını görmezden gelemeyiz. Bunun nedeni Durmuş Yılmaz ve ekibinin tavrını büyüme ve ihracattan yana koymaları. İhracatçılar olarak, yüksek faiz lobisi karşısında tavrımız bbundan sonra da faiz indirimlerini destekleme doğrultusunda olacak. Ortak bir çalıştay yapmayı ve ihracatçımızla Merkez Bankamızı bir araya getirmeyi planlıyoruz.”

Tüzmen’in rakamından 6.7 milyar dolar eksik

OCAK ayı itibariyle gerçekleşen 124 milyar 769 milyon dolarlık ihracat, Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in verdiği, 2008 yıllık ihracatının da 6 milyar 731 milyon dolar düşük. Bakan Tüzmen, bundan bir ay kadar önce TİM’in 127.5 milyar dolarlık rakamına karşılık, 2008 yıllık ihracatının 131.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: