Otomotive ikinci destek geliyor

Otomotive ikinci destek geliyor
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda otomotiv sektörüne sağlanacak destek konusunda çalışmanın sürdüğünü ve bunun dün Bakanlar Kurulu’nda alınan hurda araçlar kararı ile ilgisinin olmadığını söyledi.

Bakanlar Kurulu dün 30 yaşın üzerinde olup vergi borcu gibi nedenlerle trafikten düşürülemeyen araçların hurdaya ayrılmasının kolaylaştırılmasına yönelik bir düzenleme yapılması kararı almştı. Bu karar otomotiv sektörüne destek olarak nitelendirilmişti.

Ancak Bakan Çağlayan, otomotiv sektörü için hazırlanan esas destek paketinin halen konomi Koordinasyon Kurulu’nda görüşüldüğü bilgisi verdi. Bunun Bakanlar Kurulu kararı ile ilgisinin olmadığının altını çizen Çağlayan, “Otomotiv hassas bir sektör. Bir düzenleme yapılacaksa söylenmez yapılır. EKK’da çalışma sürüyor. Dünkü karar 30 yaş üstü araçların temizlenmesine ilişkin bir karardır. EKK’daki çalışma ile bir ilgisi yoktur.” dedi.
Teşvik yasası bir yıl uzuyor
Öte yandan
Çağlayan, yeni teşvik yasasının da yakında TBMM’ye gönderileceğini söyledi.
Mayıs 2005’te yürürlüğe giren ve 49 ili kapsayan Teşvik Yasası, asgari 30 işçi çalıştırmak kaydıyla, yatırımcılara gelir vergisinde ve sigorta primleri işveren hissesinde indirim sağlıyor. Ayrıca enerji maliyetlerinde de indirim yapılıyor. Bu yasanın bir yıl uzatılması ile teşvikten yararlanan söz konusu yatırımcıların küresel kriz ortamında bu teşviklerin kalkacağı kaygısı da giderilmiş oluyor.

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve teşvik sistemini sil baştan değiştiren yeni Teşvik Yasası ise bölgesel gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracak şekilde dizayn edildi. Yeni yasada büyük yatırımlar ile kümelenmeye dönük ortaklıklar ve iş birliklerine özel teşvikler getirilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: