FED Başkanı, Obama’nın paketinden umutlu

FED Başkanı Bernanke, ekonomiyi teşvik paketinin ekonomiye ”önemli bir destek” sağlayabileceğini söyledi
13 Ocak 2009 Salı, 17:16
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, 20 Ocakta başkanlık görevini devralacak Barack Obama’nın, ekonomiyi teşvik paketinin ekonomiye ”önemli bir destek” sağlayabileceğini söyledi.

Bernanke, London School of Economics’de yaptığı konuşmada, ”gelecek yönetim ve Kongre’nin görüştüğü mali paket kabul edilirse, ekonomik faaliyetlere önemli destek sağlayabilir” dedi.

Mali önlemlerin, finansal sistemi daha fazla istikrara kavuşturacak ve güçlendirecek güçlü önlemlerle desteklenmediği sürece uzun süreli bir iyileşme sağlamadığını ifade eden Bernanke, ”tarih, kesin olarak modern ekonominin, finansal sistem etkin biçimde çalışmazsa büyüyemeyeceğini gösteriyor” diye konuştu.

Yaklaşık 1,5 yıldır küresel finansal sistemin, şu anda küresel ekonomiyi yaygın biçimde etkileyen olağanüstü baskı altında bulunduğunu ifade eden Bernanke, bunun önemli oranda üretim kaybına, iş kaybına ve refah kaybına yol açtığını belirtti.

Fed’in, krizin üstesinden gelmek için halen ”güçlü araçları” bulunduğunu ifade eder Bernanke, enflasyonun acil bir kaygı olmadığını, enflasyonun önemli ölçüde düştüğünü ve daha da düşmesini beklediklerini kaydetti.

Bankaların bilançolarında büyük miktarda sorunlu varlık bulunmasının sermaye artırımını ve borç vermelerini zorlaştırdığını belirten Bernanke, hükümetin, varlık garantisi sağlayarak ya da nakit ve hisse karşılığında bankalardan varlık almak için ”kötü banka” kurarak, sorunlu varlıkları satın almayı düşünebileceğini söyledi.

Bernanke, finansal piyasaları istikrara kavuşturmak ve daha fazla borç vermeyi teşvik için daha fazla sermaye pompalanması ve teminatların gerekli olabileceğini bildirdi.

Son dönemdeki gelişmelerin, ülkelerin ekonomi, finansal ve düzenleyici politikalar bakımından birbirine çok fazla bağlı olduğunu gösterdiğine işaret eden Bernanke, krizle başarılı biçimde mücadele etmek, sağlıklı ve kalıcı bir düzelme sağlamak için uluslararası işbirliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Bernanke, küresel ekonominin zamanla mevcut krizden çıkacağını, ancak düzelmenin zamanı ve gücü konusundaki belirsizliğin yüksek olduğunu da ifade etti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: