Garanti başı çekti, Borsa sert düştü

Piyasalarda yaklaşık 10 gündür devam eden iyimser hava, dış borsalardaki satışların yanı sıra yurtiçi siyasi gündeme ilişkin gelişmelere bağlı olarak olumsuza döndü. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 100 endeksi yüzde 6 değer kaybederken, yüzde 11 gerileyen Garanti Bankası hisseleri sert düşüşte etkili oldu.

1 milyar 403,8 milyon TL’lik işlem hacminin yaklaşık yüzde 33’ü (461,1 milyon TL) tek başına Garanti hisselerinde gerçekleşti. Dolar 1,56 YTL’ye, bono bileşik faizi de yüzde 16,4’e tırmandı.

Piyasalardaki gelişmeleri değerlendiren Oyak Yatırım Araştırma Müdürü Alper Erginol, “Öğleden sonra satışların artmasında iç siyasi tansiyondaki artışın etkisi oldu. Ergenekon soruşturması kapsamında yaşanan gelişmeler sonrasında dün Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın olağanüstü bir görüşme yapması, iç politik gündemi, ekonominin önüne geçirdi.” dedi. Diğer yandan Asya borsaları ve gelişmekte olan ülke para birimleri, tahminlerin çok altında gelen ABD özel sektör istihdam verisi ve şirket kârları hakkındaki endişelerle risk iştahının azalmasıyla düştü.

Amerika’da özel sektör istihdamının 693 bin azaldığının açıklanması, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdamdaki düşüş rakamlarının da 500 bin civarında olan beklentilerin çok üzerinde olacağı endişesini meydana getirdi ve dünya borsalarındaki 10 günlük yükseliş dalgasına son verdi.

Bankalararası piyasanın çarşamba kapanışında 1,5230/1,5260 lira olan dolar, dün 1,56 liranın üzerine kadar tırmandı. Yabancı bir bankanın döviz masası yöneticisi, “Siyasi gelişmeler açıkçası yerli yatırımcıları etkiliyor. Dışarıdan henüz bir tepki yok.” dedi. Global piyasalarda iyimser havanın kaybolduğunu belirten ING Bank döviz masası işlemcisi Tolga Aktan, “Gelişmekte olan ülke piyasalarında döviz alım yönlü işlemler ağırlık kazanıyor. Bu gelişmeler ABD borsalarının negatifte kalması ve Asya borsalarındaki düşüşle birleşti.” şeklinde konuştu. Global piyasalardaki iyimser havanın dağılmasıyla birlikte kurun 1,55 TL’nin üzerine çıktığını belirten bir bankanın döviz masası yöneticisi, “Dış piyasalar gerçekten kötü. Avrupalı bazı fonların da euro/TL işlemlerindeki emirleri de yükselişte etkili.” ifadesini kullandı. Bankalararası piyasada euro/TL kotasyonları dün ilk işlemlerde 2,14 TL seviyese çıktı. Tahvil/bono piyasasında 23 Haziran 2010 vadeli gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz, dün spot kapanışta yüzde 16,14 oldu. Valörlü işlemlerde ise yüzde 16,40 seviyesindeydi. Gösterge tahvilin bileşik faizi önceki gün spot kapanışta yüzde 15,75 olurken, valörlüde faiz yüzde 15,95’e yükselmişti. Merkez Bankası gecelik borçlanma faizi yüzde 15 seviyesinde bulunuyor.

Dış borcun yarıdan fazlasını ‘yerli’ verdi

Hazine’nin 14 Temmuz 2017 vadeli, 1 milyar dolar tutarında ihraç ettiği tahvilin yaklaşık 650 milyon dolarlık bölümünü yerli alıcıların satın aldığı belirtiliyor. Bankacılar, “Yerli bankalar şu sıralar oldukça likit. Eskiden tam tersi olurdu. Ancak bu kez ihracın yaklaşık 650 milyon dolarlık kısmı yerlilere gitti. Hem vade hem de getirinin iyi olması yerlileri alıma yöneltti.” dedi. 2 milyar doların üzerinde talebin geldiği 2017 tahvilinin ihraç tutarı 14 Ocak’ta hesaba girecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: