Krize rağmen 18,4 milyar dolarlık satın alma

Küresel krize rağmen geçen yıl Türkiye’deki birleşme ve satın alma işlemlerinin toplam hacmi 18,4 milyar dolara ulaştı. Yıl içinde 172 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşirken, bunların içindeki yabancı yatırımcıların payı yüzde 75 oldu.

İşlemler çoğunlukla enerji, finans ve hizmet sektörlerinde yoğunlaştı. 2008’in rekortmeni ise 3,1 milyar dolara BC Partners-DeA-Turkven ortaklığına satılan Migros oldu. Deloitte Türkiye’nin Ekonomist Dergisi işbirliği ile hazırladığı ‘2008 Yılı Birleşme ve Satın Almalar Raporu’ yayımlandı. Rapora göre özellikle son çeyrekte küresel durgunluğun etkileri daha fazla hissedilmeye başlandı. 2008’de Türkiye’de toplam 172 satın alma ve birleşme işlemi gerçekleşirken, işlem hacmi 18,4 milyar dolar oldu. 7 milyar doları bulan özelleştirmeler hariç tutulduğunda, işlem hacminde bir önceki yıla oranla yüzde 30 azalma görülüyor. 2008’in son üç ayında işlem hacmi, 2007’nin aynı dönemine göre yüzde 60 azaldı.

Rapora göre yabancı yatırımcılar 13,8 milyar dolar tutarında işlem hacmi ile 2008’in birleşme ve satın alma işlemlerinde en büyük payla öne çıktı. 2008 yılında yabancı yatırımcıların 108 işlemine karşılık, Türkler 4,6 milyar dolar değerinde 64 birleşme ve satın alma gerçekleştirdi. Birleşme ve satın almalar enerji, finans ve hizmet sektörlerinde yoğunlaştı. Bu yıl ilk kez enerji sektörü finans sektörünü geride bıraktı. Bu arada birçok Türk grubu belirli iş alanlarında, orta vadeli stratejilerinin parçası olarak satın almalar gerçekleştirdi. Akkök, Alarko, Çalık, Çelebi, Kiler, Limak, Sabancı, Ülker ve Zorlu 2008’i bu yönde hamleler yaparak geçiren Türk grupları oldu. Finansal krize ve kredi sıkışıklığına rağmen finansal yatırımcıların, Türkiye’de tüm zamanların en fazla işlemini gerçekleştirdiğini ortaya koyan rapora göre, finansal yatırımcıların yaptıkları 32 satın alma işleminin toplam değeri yaklaşık 6,5 milyar dolar oldu. Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Başak Vardar, son 4 yılda yüksek hacimli satın almalara ev sahipliği yapan Türkiye’nin küresel finansal krizin etkisiyle bu yıl yabancı yatırımcıları çekmekte zorlanacağını kaydetti. Vardar, “2009’un ilk çeyreği satın almalar açısından uzun yıllardan sonra yaşanan en durgun dönem olacak.” dedi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: