3 bin 500 işçiye iki hafta izin verdi

Küresel krizin etkisiyle tüm dünyada azalan talep, otomotiv sektörünü üretime zorunlu olarak ara vermeye zorluyor. Adapazarı’nda üretim yapan Japon otomotiv devi Toyota, 3 bin 500 işçiye 2 hafta ücretli izin verdi.

Toyota Türkiye’nin yan sanayi ürünlerini yapan Toyota Boshoku Fabrikası’nda çalışan bin 500 işçi de Toyota fabrikasının üretime ara vermesi sebebiyle aynı dönemde izne çıkartıldı. İki fabrikada çalışan 5 bin işçi, 12 Ocak’ta işbaşı yapacak.

Öte yandan işçi çıkaran firmalar arasına Tire Kutsan ve Milpa da katıldı. Tire Kutsan Oluklu Mukavva Kutu ve Kağıt Sanayii AŞ, Adana’daki fabrikasında çalışan 45 çalışanını işten çıkardığını Borsa’ya bildirdi. Açıklamada, toplam personelin 1.001 kişi, Adana fabrikasında çalışan sayısının 94 kişi, çıkarılan kişi sayısının toplam personele oranının yüzde 4,5 olduğu belirtilirken, kıdem tazminatlarının 331 bin YTL, ihbar tazminatlarının tutarlarının da yaklaşık 141 bin YTL olduğu bildirildi. Milpa Ticari ve Sınai Ürünler Pazarlama Sanayii ve Ticaret AŞ ise 26 çalışanının iş akitlerini 29 Ocak 2009 tarihi itibarıyla feshedeceğini bildirdi. Ayrılacak olan 26 personelin toplam ihbar ve kıdem tazminatı yükümlülüğünün cari tavan üzerinden yaklaşık 431 bin yeni lira olduğu kaydedildi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: