Küresel krize karşı ortak politika belirleyelim

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, aralarında otomotiv ve tekstilin de bulunduğu 15 sektörün temsilcisine ocak ayında bir araya gelerek krize karşı yürütülecek politikayı birlikte oluşturma çağrısında bulundu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte sanayi kolundaki 15 sektörün taleplerini dinleyen Nazım Ekren, hükümetin “kamu ve özel sektörün birlikte yönetişimi” yaklaşımı doğrultusunda reel sektöre Başbakanlık’ta bir araya gelme teklifinde bulundu. Ekren, “Ocak ayının ilk haftası da dahil olmak üzere Başbakanlık’ta bir araya gelip politika tedbir ve önceliklerini birlikte oluşturalım. Her sektör taleplerini içeren sunumunu da beraberinde getirsin. Bunları ilgili tüm bakanlıklara da dağıtalım.” dedi.

Hükümetin bundan sonra “kamu ve özel sektörün birlikte yönetişimi” anlayışıyla hareket edeceğini belirten Ekren, sanayicilere destek vermenin her zaman en önemli öncelikleri olacağını söyledi. Ekren, “Krizi fırsat bilip yeni nesil reform sürecini başlatabiliriz.” diye konuştu. Yeni nesil reform sürecinin birkaç unsuru barındırdığını belirten Ekren, bunların en önemlilerinin ise şirketlerin yeniden yapılandırılması ile sektörlerin ihtiyacı doğrultusunda yeni bir mesleki eğitim politikası şekillendirilmesi olduğunu söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ise mevcut ekonomik konjonktürdeki tutumları nedeniyle bankaları eleştirdi. Şirketlerin ödeyemedikleri borçlarına yönelik olarak 2003 yılında çıkarılan sicil affına karşın, bankaların hâlâ bu kişileri kara listede tutarak kredi vermediğini söyleyen Çağlayan, Merkez Bankası başta olmak üzere tüm bankaları etik ve ticari kurallara uygun davranmaya davet etti. Bankaların kredi verme konusundaki yaklaşımını da eleştiren Çağlayan, “Bankaların, topladıkları paranın üstüne kuluçkaya yatan tavuk gibi yatma lüksü yok.” diye konuştu. Çağlayan, bankalara yönelik son eleştirisini ise Botaş’ın sanayicilerden istediği teminat mektubu talebi ile ilgili olarak yaptı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ise küresel krizin şiddetlenmesinden sonra tüm ülkelerin peş peşe kurtarma paketleri açtığını, Türkiye’nin ise yavaş kaldığını söyledi. Yaptıkları temaslarda, üretimin azaldığını, işçi çıkarmaların giderek arttığını belirtti. Saray Süt, İstanbul, Cihan

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: