300 bin işverene 5 puanlık prim indirimi

İstihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi amacıyla SSK primlerinde yapılan 5 puanlık indirimden 300 bin işletme yararlandı. Kayıtlı işletme sayısının 1 milyon 100 bin olduğu göz önüne alındığında indirimden yararlanan işyeri sayısının sınırlı kaldığı dikkat çekiyor.

İşletmelerin büyük bölümünün az da olsa prim borcunun bulunması indirimden istifade etmelerini engelledi. Uygulamadan yararlanmak için işyerinin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para ceza borçlarının bulunmaması gerekiyor. Prim borcunu tasfiye eden işletmeler önümüzdeki aylarda indirimden yararlanabilecek.

Türkiye’nin uzun yıllar tartıştığı SSK primlerinin indirilmesi, mayıs ayında çıkarılan istihdam paketiyle sağlandı. İndirim 1 Ekim’de yürürlüğe girdi. İşletmelerin sigorta prim indiriminden yararlanabilmeleri için, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurması gerekiyor. Beş puanlık prim indirimine ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin en geç takip eden ayın 23’üne kadar kuruma verilmesi şart. Sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para cezası borç türleri için ayrı ayrı olmak üzere, 0,99 YTL veya altındaki borçlar sorgulama sırasında dikkate alınmıyor. Bunun üzerinde borcu olanlar ise indirim için başvuramıyor.

Bazı işletmeler ise kayıt dışı işçi çalıştırdığı için prim indiriminden yararlanmadı. Uygulama, diğer teşviklerden yararlandırılan çalışanları da kapsamıyor. İşletmeler her sigortalı için bir teşvikten yararlanabiliyor. Bu nedenle yine istihdam paketiyle getirilen 18-29 yaş arası erkek ile 18 yaşından büyük bayanların sigorta primlerinin Hazine tarafından karşılanmasını öngören teşvikten yararlananlar da prim indirimi alamıyor. Özürlülerin primini Hazine’ye ödeten işveren de uygulamadan istifade edemiyor.

SSK primlerinin 5 puanlık kısmının Hazine tarafından karşılanması sayesinde işverenin asgari ücret üzerinden prim yatırdığı her bir işçi için ödeyeceği miktar 32 YTL düştü. Brüt asgari ücret üzerinden her bir çalışan için 124 YTL SSK primi ödeniyordu. İndirimin ardından bu rakam 92 YTL’ye geriledi. İndirimin parasal değeri yatırılan prime göre artıyor. Prim indirimi, Hazine’ye 4,7 milyar ek yük getirdi. Bu meblağ, Hazine tarafından SGK’ya aktarılacak. Uygulamanın getirdiği yükün telafi edilebilmesi için en az 1,5 milyon kişinin kayıt altına alınması gerekiyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: