THY yerde Havaş’ı ortak seçti, TGS’nin dümenini de ona verdi

THY yerde Havaş’ı ortak seçti, TGS’nin dümenini de ona verdi
THY, yer hizmetleri için kurduğu Turkish Ground Service (TGS) adlı şirketi için yaptığı ortaklık görüşmelerinde TAV Havalimanları Holding bünyesindeki Havaş’ı seçti. TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, “THY’nin 250 bin adetlik uçuş portföyünün yarısına ortak olduk” dedi.

TÜRK Hava Yolları (THY), bağlı ortaklığı Turkish Ground Service (TGS) için yaptığı görüşmelerde ortak olarak Havaş’ı seçti. THY, TGS’ye ortak almak için yapılan görüşmelerde en iyi teklifi veren Havaş’ı yüzde 100 sermaye artışı sonucunda yüzde 50 oranında ortak seçtiğini duyurdu. TGS’nin yönetimi de Havaş’ın atayacağı elemanlarda olacak.

Havaş’ın tamamına TAV Havalimanları Holding sahip bulunuyor. THY, TGS’için, ICF Ground Handling/Fraport IC İçtaş Havalimanı Yer Hizmetleri, Çelebi Hava Servisi ve Havaş Havaalanları Yer Hizmetleri ile görüşmeler yapıyordu. Halen Türkiye genelinde yer hizmetleri, 300 milyon Euro’luk bir pazar oluşturuyor.

250 bin uçuşa ortak olduk

TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, “THY, TGS’nin yüzde 50’sini ihaleyle satışa çıkardı. Bu ihalede bünyemizdeki Havaş, en yüksek fiyatı vererek şirketin yüzde 50’sine ortak oldu” dedi. Şener, ihalede TGS’nin THY’ye vereceği hizmetin fiyatının da belirlendiğine işaret ederek, şunları söyledi: “THY’nin yılda 250 bin uçuşluk bir kapasitesi var. Havaş Türkiye’de halen 160 bin uçuşa hizmet veriyor. TGS’nin yüzde 50’sine ortak olarak THY’nin 250 bin uçuşluk portföyünün de yüzde 50’sine ortak olduk.”

Krizi büyüyerek aşacağız

TGS’yi Havaş’ın atayacağı elemanların yöneteceğini söyleyen Şener, şöyle konuştu: “THY yer hizmetlerini ana işi bu olan bir kuruluşa devrediyor. Kendisi de ortak oluyor. Böylece hem maliyeti ve fiyatı kontrol edebiliyor, hem de işi uzmanına bırakıyor. Bizim açımızdan THY gibi sektörün en önemli firmalarından birinin yer hizmetlerini verecek olan şirketin yüzde 50 ortağı olmak ve yönetmek çok önemli. TGS, sektörde Türkiye’nin en büyüğü olacak. Havaş’ın bundan sonra yurtdışında da çok ciddi ihalelere katılmasını planlıyoruz. TAV olarak büyüyüyoruz. Krizin de büyüyerek aşılacağına inanıyoruz. THY de bizim gibi düşünüyor.”

THY, Bosna Hersek Havayolları’na ortak oldu

TÜRK Hava Yolları (THY), Bosna Hersek Havayolları’na yüzde 49 ortak oldu. THY’den yapılan açıklamada, Bosna Hersek Hükümeti’nden ilgili onayların alındığı, THY’nin dün imzalanan ortaklık anlaşması kapsamında Bosna Hersek Havayolları’na yüzde 49 hisse ile iştirak ettiği belirtildi.

THY, Bosna Hersek Havayolları’na ortak olarak bölgedeki ağırlığını artırmayı planlıyor. Avrupalı taşıyıcılar arasında Balkanlara en çok sefer yapan havayollarının başında yer alan THY, bölgede ciddi yolcu potansiyeline sahip. Balkan ülkelerinden gelen yolcuların başta ABD olmak üzere Uzakdoğu, Rusya ve Ortadoğu uçuşlarının önemli bölümünü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan aktarmalı gerçekleştiriyor.

Sadece iki uçağı var

Faaliyetlerine 1994 yılında Air Bosna olarak başlayan Bosna Hersek Havayolları, 2005’te aldığı kararla adını B&H Airlines’a çevirdi. Halen filosunda turboprop iki adet ATR 72 tipi uçak bulunan şirkette, toplam personel sayısı 89. Geçen yılı 19.2 milyon dolarlık ciroyla kapatan havayolu şirketi, Türkiye, Almanya, İsviçre ve Makedonya’da toplam 9 noktaya uçuyor. Bosna Hersek’te dört şehre iç hat seferi yapıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: