Kalkınma Ajansı, İstanbul’u ’finans merkezi’ yapacak

Kalkınma Ajansı, İstanbul’u ’finans merkezi’ yapacak
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren, yerel potansiyelin harekete geçirilmesi ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının giderilmesi amacıyla kurulan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ilk işinin kenti finans merkezi yapmak olduğunu söyledi.

İstanbul’un finans merkezi olması için Bankalar Birliği ile başlatılan sürece bu ajansın önemli katkısı olacağını vugrulayan Ekren “Aynı zamanda 2009 Dünya Bankası ve IMF toplantıları da İstanbul’u finans merkezine hazırlayacak” dedi. Ekren, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın sadece İstanbul için değil, 2009 yılında Marmara bölgesinde kurulacak diğer kalkınma ajanslarıyla birlikte Marmara bölgesi için de inisiyatif kullanabilecek, öncülük yapacak bir ajans olacağını da vurguladı. İstanbul Kalkınma Ajansının kuruluş ve ilk yönetim kurulu toplantısı nedeniyle İstanbul Valiliği Büyük Salon’da düzenlenen basın toplantısında bilgi veren Ekren, yerinden yönetim anlayışının yangınlaşmasıyla, kalkınma ajanslarının önemli bir mekanizma olacağını anlattı. Ekren, ajansların, yatırım destek ofisleri aracılığıyla, yatırımcıları yönlendireceğini, izin ve ruhsat işlemlerinin tek elden takip edilerek, kısa zamanda sonuç alınmasını sağlayacağını söyledi.

MÜSİAD: Kemer sıktıran IMF anlaşması istemeyiz

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşmaya sıcak bakmadıklarını açıkladı. Vardan, şunları söyledi:

“Bizler, IMF ile anlaşma yapması gereken ve ekonomisi en kötü 3-4 ülke arasında yer aldığımızı düşünmüyoruz. Standart IMF reçetelerinin sorunları çözemeyeceği de Türkiye’nin kendi tecrübelerinden sabittir. Eğer bir stand-by kararı alınırsa, büyümeyi daraltıcı, kemer sıkmayı öneren, istikrar teminine değil, büyüme-istihdam-reel sektör odaklı olmasına yönelik gerçekleşmelidir.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: