Akaryakıt ucuzlayınca enflasyon düşüşe geçti

Enflasyon, kasım ayında sürpriz yaparak inişe geçti. Geçen ay tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 0,83 artarken üretici fiyatları (ÜFE) yüzde 0,03 düştü. Piyasalar, TÜFE’de yüzde 1,1, ÜFE’de ise yüzde 0,9 artış tahmin ediyordu.

Tüketici fiyatlarının beklentilerin altında gelmesinde petrol fiyatlarındaki gerilemenin ulaştırmadaki rakamları aşağı çekmesi etkili oldu. Akaryakıt fiyatlarına beş kez yapılan yüzde 8’lik indirimin etkisiyle ulaştırmada fiyatlar yüzde 1,36 gerilerken, giyim ve ayakkabı yüzde 2,63 ile fiyatı en fazla artan kalem oldu. Yıllık artışlar tüketici fiyatlarında yüzde 10,76, üretici fiyatlarında yüzde 12,25 olarak gerçekleşti. Yılbaşından bu yana TÜFE yüzde 10,76, ÜFE yüzde 12,08 oldu. Rakamları değerlendiren ABank Ekonomisti Serdar Şenol, enflasyonu aşağıya çeken sektörlerin en önemlisinin ulaştırma olduğunu belirterek, “Ulaştırma sektöründeki fiyatlarda, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi görülüyor.” dedi. Gıda fiyatlarında ılımlı bir hareket göründüğü ve giyimdeki fiyat artışlarının ise yüzde 2,6 seviyesinde kaldığına işaret eden Şenol, “Bunlar nispeten olumlu gelişmeler. Eğer kamu tarafında belirgin zamlar olmazsa, yılsonu enflasyonu yüzde 10,5-11 seviyesinde gerçekleşebilir.” dedi. Şenol, kasım ayı enflasyonu beklentiler dahilinde geldiği için, Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerin de güçlendiğini dile getirdi.

ING Bank Ekonomisti Şengül Dağdeviren, Merkez’den bir faiz indirimi geleceğini ifade ederek, “Negatif bir gelişme olmazsa borç alma oranında alt bantta 50 baz puan, üst bantta 1 puan indirime gider.” diye konuştu. TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, ana harcama grupları itibarıyla bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 2,63 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Konutta yüzde 2,08, eğlence ve kültürde yüzde 1,81, ev eşyasında yüzde 1,37, lokanta ve otellerde yüzde 0,99, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0,71 artış, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,03, ulaştırmada yüzde 1,36 düşüş oldu. TÜFE’de en yüksek yıllık artış yüzde 24,73 ile konut grubunda gerçekleşti.

Üretici fiyatlarında ise aylık değişim tarım sektöründe yüzde -1, sanayi sektöründe yüzde 0,19 oldu. Tarım sektörü endeksinde, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3,12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,66 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,95 artış yaşandı. Sanayi sektörü endeksinde ise aralık ayına göre yüzde 14,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,36 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,47 artış oldu. Sanayinin alt sektörlerinde en yüksek aylık artış yüzde 10,51 ile iletişim teçhizatı imalatı alt sektöründe gerçekleşti. Ekonomi Servisi

Doğalgaz zamda, limon düşüşte lider

aKasım ayının zam şampiyonu yüzde 21,77 artışla doğalgaz oldu. Doğalgazı sırasıyla yüzde 20,90 ile salatalık, yüzde 15,68 ile erkek paltosu, yüzde 13,95 ile kadın kabanı, yüzde 13,34 ile yumurta, yüzde 12,30 ile patlıcan takip etti. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürün yüzde 27,28 ile limon oldu. Onu, fiyatındaki yüzde 17,51’lik düşüşle portakal, yüzde 14,68 ile ıspanak, yüzde 11,14 ile tavuk eti izledi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: