Kriz Kocaeli’ni teğet geçmedi

150 milyon dolarlık yatırım ertelendi. Kapasite kullanımı geriledi, işten çıkarmalar artıyor…

İstanbul Sanayi Odası’nın geçen yıl hazırladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu’nda 84 firması bulunan, 42 milyar doları aşan ticaret hacmiyle 65 ülkeyi geride bırakan ”sanayi kenti” Kocaeli’de, ekim ayında kapasite kullanımı küresel finansal krizin etkisiyle bir önceki aya göre geriledi, ihracat ve iç satışlar azaldı, işten çıkarmalar meydana geldi.

Kocaeli Sanayi Odası’nca (KSO) Kocaeli sanayisinin ekim ayı ile ilgili durum değerlendirmesi sonuçlandı.

Odaya kayıtlı yüzde 24’ü büyük ölçekli, yüzde 76’sı KOBİ’lerden oluşan 145 firma ile yapılan değerlendirmede, firmaların ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 59 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranları KOBİ’lerde yüzde 55, büyük ölçekli firmalarda yüzde 72 olarak gerçekleşti.

Sektörlere göre kapasite kullanımı ise yapım işleri sanayinde yüzde 49, metal eşyada yüzde 50, gıdada yüzde 51, elektrik aletleri yapı sanayinde yüzde 56, taşıt araçları yan sanayi ile makine sanayinde yüzde 59, lastik ve plastikte yüzde 61, kimya ve petrokimyada yüzde 62, metal sanayinde yüzde 64, taş ve toprağa dayalı sanayide yüzde 78 oldu.

Kapasite kullanım oranları, iç ve dış talebin, siparişlerin azalması, ihalelerin iptal edilmesi, piyasalardaki daralma, sektörel durgunluk, döviz kurundaki aşırı yükselme ile maliyetlerin artması nedeniyle bir önceki aya göre geriledi.

EKİMDE 145 FİRMADAN 331 KİŞİ ÇIKARILDI

Değerlendirmeye alınan firmaların yüzde 30’u ekim ayında istihdamı azalttı, bu firmalarda toplam 331 kişi işten çıkarıldı, 12,730 adam/gün ücretli, 4,287 adam/gün ücretsiz izin kullandırıldı.

Mevcut işlerin azalması, sektörde, üretim ve talepte yaşanan daralma, siparişlerin iptal edilmesi istihdamdaki gerilemenin en önemli nedenleri olarak gösterildi.

Bu dönemde firmaların yüzde 25’i vardiya sayılarını azalttı. Siparişlerin, iç talebin azalması, pazar daralması, hammadde temininin zorlaşması ve yüksek kur nedeniyle firmaların yüzde 67’sinin iç satışları da azaldı.

İHRACAT AZALDI, YATIRIMLAR ERTELENDİ

İhracat yapan firmalardan yüzde 40’ının ihracatı azaldı. İhracatın azalmasında küresel krizle birlikte dış talebin, siparişlerin düşmesi, yaşanan pazar daralması ve girdi maliyetlerinin yükselmesi etkili oldu.

Krizin etkisiyle firmaların yüzde 38’inin stoklarında artış meydana geldi.

Finansal kriz nedeniyle firmaları en fazla iç ve dış talep azalması, kredi temini ve ödemesi, döviz kurlarının yükselmesi ile belirsizlik etkiledi.

Krizin etkisiyle firmaların yüzde 39’u yatırımlarını erteledi. Planlanan yatırım miktarı 150 milyon 353 bin dolar, yatırımlar gerçekleşseydi planlanan istihdam 1907 kişi olarak belirtildi.

KRİZİN ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN…

Krizin ne zaman biteceği sorusuna firma temsilcilerinin yüzde 17’si 2009’un ilk yarısında, yüzde 36’si 2009’un sonunda, yüzde 17’si 2010’un ilk yarısında, yüzde 28’i 2010’un sonunda, yüzde 8’i 2011 yılında yanıtını verdi.

Krizin etkileri azaltmak için IMF ile anlaşarak güven ortamı sağlamak, etkin bir kriz yönetimi oluşturmak, kararlı politikalar üretmek gerektiği vurgulandı.

Bunu, iç piyasaları canlandıracak tedbirleri alarak, faizleri düşürüp kredi olanaklarını artırarak, vergi muafiyeti, gelir vergisinde ve ÖTV’de indirim gibi vergiler konusunda yeni düzenleme yaparak desteklemek gerektiği kaydedildi.

Ayrıca, teşviki artırarak, bankacılık sektöründe tedbirler alarak, dövize müdahale ederek, girdi ve enerji maliyetlerini düşürerek reel sektörün desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: