Nalbandyan, Patrikhane’yi ziyaret edecek

Ankara ile Erivan arasında “futbol diplomasisi” ile başlayan görüşme trafiği hızla ilerliyor. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, bugün Türkiye’ye geliyor.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) dönem başkanı sıfatıyla İstanbul’daki KEİ Sekretaryası’nı ziyaret edecek Nalbandyan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya gelecek. Nalbandyan, Ermeni Patrikhanesi’ni de ziyaret edecek. İki bakanın görüşmesinde ikili ilişkilerdeki açılım sonrası adımlar, Ermeni işgali altındaki Karabağ sorunu, Türkiye’nin Kafkas İstikrar ve İşbirliği Platformu teklifi ile 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” iddiaları meselesinin ele alınması bekleniyor. Türkiye’nin bu çerçevede ortaya attığı “tarihçiler komisyonu” teklifi de görüşülmesi muhtemel konular arasında bulunuyor. Erivan’ın da artık bu öneriye daha yakın durduğu belirtiliyor. Türk yetkililer, Erivan’daki ziyarette Ermenistan’ın ortak tarih komisyonu oluşturulması fikrine artık daha açık ve yakın durduğunu gözlemledi. Tarihi incelemenin yanı sıra ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi için de farklı komisyonların kurulması gündemde.

Ermeni bakanın İstanbul ziyaretinde dikkat çekici bir teması daha bulunuyor. Nalbandyan, bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ni de ziyaret edecek, yetkililerle görüşecek. Zaman’a bilgi veren Patrikhane kaynakları, Bakan Nalbandyan’ın ziyaretini doğruladı. Kaynaklar, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan’ın hastanede değil Patrikhane’de bulunduğunu; ancak Nalbandyan’ın patrik ile görüşüp görüşmeyeceğinin henüz belli olmadığını kaydetti. Patrik Mutafyan geçtiğimiz sene ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen sözde soykırım tasarısına karşı çıkarak dikkatleri çekmişti. Mutafyan, “Türk-Ermeni ilişkilerini kötü yönde etkileyeceğini düşündüğüm için ben tasarıya karşıyım.” demişti. Mesrob Mutafyan’ın geçtiğimiz yıl Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde gerçekleştirmesi öngörülen “Türkler ve Ermeniler arasındaki çıkmaz aşılmalı” başlıklı konuşması, ABD’deki Ermenilerin protesto tehditlerinin ardından üniversite tarafından “güvenlik sebebiyle” iptal edilmişti. Ermeni diasporası, Patrik Mutafyan’ı bu duruşu sebebiyle şiddetle eleştirmişti.

İki ülkenin diplomatlarının “gizli” tutulan temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Gül, 6 Eylül’de oynanan milli maçı seyretmek üzere Erivan’a giderek bir ilke imza atmıştı. Gül’e eşlik eden Babacan, eylülde New York’ta Ermeni mevkidaşı ile kısa süreli bir ikili görüşme yapmış, ardından Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları arasında Karabağ sorununun üzerinde durulduğu üçlü bir görüşme de gerçekleşmişti. Ermeni Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la Azeri lider İlham Aliyev’i Türkiye’de buluşturmaya yönelik girişimler de bulunuyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: