Kanun değişti, ihalede tek ölçü ‘fiyat’ değil

Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nda değişiklik yapan tasarı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kabul edilen yasaya göre, ekonomik açıdan en avantajlı teklif, sadece fiyat esasına göre veya fiyatla birlikte işletme ve bakım maliyeti, maliyet etkinliği, verimlilik, kalite ve teknik değer gibi fiyat dışındaki unsurlar da dikkate alınarak belirlenecek. Yasaya göre, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında TÜBİTAK’ın yapacağı mal, hizmet ve danışmanlık hizmet alımları, savunma, güvenlik ve istihbaratla ilgili alımları kanun kapsamı dışında olacak. Meclis’te görüşmelerine geçen hafta başlanan ve temel kanun olarak iki bölümde ele alınan toplam 36 maddelik tasarı, kabul edilerek yasalaştı.

Düzenlemeye göre, doğal afetler, salgın hastalıklar, can kaybına yol açacak olaylar ile savunma ve güvenlikle ilgili özel durumlarla ilgili ihalelerde ilan yapılmayacak. Yasanın kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kamu İhale Kanunu’nun, ihale sistemini yeni baştan tanımlayan bir kanun olduğu için uygulamada da değişikliklerin kaçınılmaz olacağını belirterek, “Milletin ihtiyacı olan sosyal, eğitim, ekonomiyle ilgili her türlü proje ve yatırımlarımızın, kısa sürede ve daha etkin olarak gerçekleştirilmesi ve kamu kaynaklarının da daha dikkatli kullanılması bu yasayla gerçekleşmiş olacak.” dedi. Yıldırım, yeni düzenleme ile elektronik ihale usulünün başlayacağını, internet üzerinden ihaleye katılmanın da artık mümkün hale geleceğini ve böylece, daha fazla rekabet ve saydamlığın sağlanacağını da söyledi. Yeni kanuna göre kamu görevlilerine rüşvet vermekten hüküm giyenler hiçbir ihaleye katılamayacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: