Krizde KOBİ’leri ücretsiz danışmanla kucakladı

TEB KOBİ Danışmanları, KOBİ’lere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye başladı. İki yıllık bir eğitimden geçen TEB KOBİ Danışmanları, KOBİ’lere dış ticaret, pazarlama, üretim ve finansman konularında yol gösteriyor.

TÜRK Ekonomi Bankası (TEB) Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) bankacılığı alanında yeni bir çalışmaya imza atarak “TEB KOBİ Danışmanları” ile KOBİ’lere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye başladı. İki yıllık bir eğitimden geçen TEB KOBİ Danışmanları, KOBİ’leri dış ticaret, pazarlama, üretim ve finansman konularında inceleyerek yol gösteriyor. TEB Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz KOBİ’lere danışmanlık yapmak üzere bankanın kadrosunda 100 kişilik özel bir ekibin oluşturduğunu açıkladı.

KOBİ’lere destek

KOBİ’leri dış ticaret, yurtiçi pazarlama, satış, üretim ve finansman konularında inceleyerek, bu konularda hazırladığı raporlarla yönlendiren TEB KOBİ Danışmanları, KOBİ’lere kuruluşlarından kurumsallaşmaya kadar birçok konuda yol gösteriyor. İki yıllık bir eğitimden geçen TEB KOBİ Danışmanları hakkında bilgi veren, Boz “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yaptığımız işbirliği neticesinde KOBİ danışmanı uzmanlarımız bir çok konuda 2 yıllık eğitim görüp, sertifikalarını alıyorlar. Bu proje ile diğer bankalardan farklılık yaratarak kriz sürecinde de KOBİ’lere yakın olacağız.”

Hayati önem taşıyor

TEB Genel Müdürü Varol Civil, bugüne kadar TEB olarak KOBİ’lere hizmet sunarken bilgiyi öne çıkardıklarını belirterek şöyle konuştu:”Bugün de aynı yaklaşımla KOBİ’lere hizmet veriyoruz. Küresel ekonomide dalgalanmanın olduğu bu dönemde de KOBİ’lerin öncelikli ihtiyacı nitelikli bilgidir. Danışmanlık özellikle bu tür ekonomik dönemlerde tüm girişimciler için hayati önem taşıyor. KOBİ’lerimize bu dönemlerde en büyük zararı stratejik yol haritasına sahip olmamak veriyor. Bu amaçla TEB KOBİ Danışmanı adıyla yeni bir hizmeti başlattık.”

180 bin KOBİ müşterisi var

SATIŞIN geliştirilmesi, üretim veriminin artırılması, finansal kaynakların etkili kullanılması yoluyla KOBİ’lerin dayanıklılığını artırdıklarını kaydeden TEB Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Bu tür çalışmalar Türkiye’deki KOBİ’lerin gelişi açısından büyük önem taşıyor. TEB olarak 180 bin KOBİ’yle çalışıyoruz.

KOBİ’lere uzun vadeli bakıyoruz

TÜRK bankacılık sektörünün sermaye rasyosunun çok yüksek olduğunu belirten Varol Civil Fransız bankası BNP Paribas’ın da ortağı olduğu TEB’in yeni bir sermaye artırımına ihtiyaç duymadığını söyledi. Bankanın destek verdiği reel sektör şirketlerine fonlamaya devam edeceğini dile getiren Civil şöyle konuştu: “Biz KOBİ’lere uzun vadeli olarak bakıyoruz. Kriz olsun veya olmasın bu şirketlerin karşılaştıkları rekabet sorunları var. Yakın temas kurarak finansman kaynağı sağlama ve ihracat imkanları elde etme gibi konularda ücretsiz olarak danışmanlık yapıyoruz. Bu amaçla KOBİ’lere danışmanlık yapacak yeni kadrolar oluşturduk.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: