BDDK’dan bankalara Sert uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, “Küresel kriz ve Türkiye” başlıklı finans zirvesinde konuştu.

Küresel mali krizin etkilerine değinin Bilgin, bankalara uyarılarda bulundu. Bilgin konuşmasında özetle şunları söyledi: “Gelecek günler Türk bankacılık sistemi için 2009’da en iyi söylenecek söz: İhtiyatlı bir iyimserlik ile dikkatli hareket etmek. Dalgalar kıyımıza vuruyor, bankacılık olarak faiz, kur gibi risklerle karşı karşıyayız. Ancak önümüzdeki dönemlerde yaşayacağımız en önemli risk kredi riskidir. Bankacılık krizle öğrenilir. Gerçek bankacılar bu dönemde ortaya çıkacaktır. 2001’den farklı olarak bankalarımızın çok daha sorumlu davrandığını görmekteyiz. Dönem mevcudu koruma dönemidir. Değerli bankacılarımız bankalarımızın potansiyelini en iyi siz bilmektesiniz.

Bankacılarımıza mesaj vermek istiyorum: Kendi gücünü çok iyi tanıyın. Şu nu çok açık söylüyorum. Hala kendini yarış pistinde gören yığınığı yetersiz olan bankaları çok sert engelleriz. Gerekirse banka bazında özel rasyolar getiririz. Ahlaki rizikoya izin vermemeliyiz”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: