ABD’de Seçim Gündemi

ABD’nin 44. başkanının belirleneceği yarınki seçimde halk, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı John McCain’in  geleneksel siyaset anlayışı ile Demokratların adayı Barack Obama’da vücut bulan “yenilik ve değişim” arasında bir tercih yapacak.
4 Kasım seçimine gidilen süreçte, iki aday arasında tam anlamıyla “eski” ile “yeni” mücadelesi yaşandı. Cumhuriyetçi Parti ve McCain, dış politika, ekonomi ve sosyal hayatta ABD’nin geleneksel politikalarına sadık bir çizgi izliyor. McCain, ABD’nin Irak’ta Almanya ya da Japonya gibi kalıcı üsler kurmasını ve az askerle de olsa çok uzun bir süre kalmasını savunuyor. McCain, Irak’taki askeri varlığı azaltmanın da doğru olmadığını düşünüyor. McCain, Iran’la görüşmenin de Hizbullah ve Hamas’a destek anlamına geleceğini ve İsrail’in güvenliğini tehlikeye atacağını düşünüyor.
McCain ekonomide de devletin müdahalesinin zararlı olacağını savunuyor. Finansal krizin başlangıcında “AIG ve Lehman’ın kurtarılmaması gerektiğini” savunan McCain, vergi indirimleriyle orta sınıfın desteklenmesi devletin sadece enerji sektörüne yatırım yapması gerektiğine inanıyor.

Yenilik Demokratlarda
Obama ise ismi ve kökeninin getirdiği dezavantajlara rağmen, Demokratik Parti’nin “yenilikçi” kanadının desteğiyle ABD siyasetinde zirveye yükseldi. Obama, dış politikada “yaratıcı ve yenilikçi” çözümler arama taraftarı. İran’la direkt görüşmeler yapılmasını bir sene önce telaffuz ettiğinde büyük tepki toplayan Obama, Bush yönetimini bile son aylarda görüşmelere ikna edebilmiş durumda. Buna karşın Illinois Senatörü, uluslararası krizlerde ABD’nin daha az müdahaleci olmasını, yerel ve bölgesel çözümler üretilmesini tercih ediyor.
ABD’nin Irak’tan 16 ay içinde büyük ölçüde çıkması gerektiğini savunan Obama, Afganistan’daki ABD ve NATO askeri varlığının artırılması ama gerekirse Taliban’la da müzakere edilmesi gerektiğine inanıyor.
Obama ekonomide devletin daha etkin olması, kamu yatırımlarının artması, finans, gayrimenkul ve sigorta sektörlerinin daha sıkı denetlenmesi gerektiği fikrini destekliyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: