Büyükşehir belediyelerinin suyu araştırılsın

Büyükşehir belediyelerinin suyu araştırılsın

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, başta İstanbul olmak üzere, büyükşehir belediyelerinin sularıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

Soysal, Ankara ve İstanbul‘un içme sularına ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “suyu, sulandırmaya çalıştığını” savunan Soysal, Gökçek’in, halkın sağlığıyla ilgili demagojik tartışmalara neden olmamasını istedi.

Soysal, Gökçek’in, önce suda arsenik olmadığını daha sonra arsenik olmasında sakıncı bulunmadığını söylediğini ileri sürdü. Soysal, damacana sularında da sorun olabileceğinin ifade edildiğini, bu suları denetleme görevinin ise büyükşehir belediyelerine ait olduğunu vurguladı.

CHP’li Soysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da İstanbul’un, içme suyuyla ilgili sorununun olmadığını söylemesinin üzerinden 48 saat geçmeden, suda tasarruf yapılmasını istediğini belirtti.

İstanbul‘un içme suyu ihtiyacını karşılayan Melen Çayı’nın, olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini iddia eden Soysal, Melen Çayı’ndaki kirliliğe yönelik bazı fotoğraflar gösterdi.

Melen Çayı’nın geçtiği bölgenin koruma havzası ilan edilmesi ve İstanbullu’nun sağlığıyla oynanmaması gerektiğini bildiren Soysal, “İstanbul’un ve diğer büyükşehirlerin sularıyla ilgili Meclis araştırması açılması ve Meclisin konuya el atması gerekiyor” dedi.

/ Hüriyet ilan servisi

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: